خانه / مجله الکترونیکی / دین / تاریخ و سیره معصومین / اخلاق پیامبرگونه در روز مبعث

اخلاق پیامبرگونه در روز مبعث

مبعث حضرت رسول صلی الله علیه و آله به عنوان یکی از مهمترین روزهای سال مطرح شده است و شیعیان این روز را گرامی داشته و جشن می گیرند اما چرا شیعیان این روز را یکی از مهمترین روزهای سال می دانند ؟ هدف از بعثت پیامبر در این روز چه بوده است ؟چگونه می توانیم این روز را به یک روز ویژه و خاص برای خود و خانواده هایمان تبدیل کنیم ؟

اگر خوب در تقویم دقت کنید مشاهده می کنید که در هر روز از سال وقایع و اتفاقات گوناگونی افتاده است.  شاید در هر روز یا هر ماه یک پیامبر الهی متولد و نیز وفات یافته باشند اما لازم است در بین این وقایع و اتفاقات برخی از مناسبتها به طور دائمی مورد توجه قرار گیرند زیرا محرک خوبی برای رفع نیازهای اصیل هستند . مبعث حضرت رسول صلی الله علیه و آله هم از جمله آن روزهاست. به همین دلیل است که به عنوان یکی از مهمترین روزهای سال مطرح شده است و شیعیان این روز را گرامی داشته و جشن می گیرند اما چرا شیعیان این روز را یکی از مهمترین روزهای سال می دانند؟ هدف از بعثت پیامبر در این روز چه بوده است؟ چگونه می توانیم این روز را به یک روز ویژه و خاص برای خود و خانواده هایمان تبدیل کنیم؟

در آستانه ی بعثت حضرت رسول صلی الله علیه و آله جهالت ، غارتگری، ظلم و ستم، تضییع حقوق مستضعفان ، بی بند و

باری، ناعدالتی و … جهان را فراگرفته بود . در این میان جزیره العرب و شهر مکه از نظر اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بدترین وضع را داشتند و اعراب جاهل به بت پرستی روی آورده بودند و در برابر بت های بی جان قربانی می کردند. لذا خداوند در آیات ۱۵۱ و ۱۵۲ سوره انعام به برخی از نابه هنجاری ها و رفتارهای جاهلانه ی آن روز اشاره کرده است و در عین حال راهکارها و دستوراتی را در این زمینه به مسلمانان ارائه می کند. ناگفته پیداست که برخی از علل و انگیزه های بعثت پیامبر صلی الله علیه و آله در این آیات مطرح شده است و به طور کلی هدف از بعثت پیامبر صلی الله علیه و آله خداوند متعال در این آیات از رسم های باطل و غیر اخلاقی دوران جاهلیت خبر داده و به موضوعات غیر انسانی رایج، از جمله شرک و بت پرستی ، آزار پدر و مادر ، کشتن فرزندان، ارتکاب اعمال زشت و فساد انگیز، کشتن افراد بی¬گناه، تجاوز به اموال یتیمان، بی عدالتی در توزیع اموال و امکانات عمومی، پایمال کردن حقوق دیگران، عهد شکنی و نادیده انگاشتن پیمانها و قوانین اجتماعی می پردازد و در عین حال راهکارها و دستورات سازنده ای در این زمینه به مسلمانان ارائه می کند و به طور کلی هدف از بعثت پیامبر صلی الله علیه و آله تکمیل ایمان و تقوا، تزکیه نفس، تعالی اخلاق، ایجاد عدالت و توسعه اجتماعی ، تعلیم و تربیت جامعه، تحکیم وحدت انسانها و … بوده است .مبعث حضرت رسول روزی است که خداوند پیامبر اسلام را به پیامبری مبعوث کرد تا وحی الهی را به انسان ها برسانند و هدایت آنان را به سوی کمال شایسته انسانی در دست گیرند.لذا به قدری این روز مهم است که لازم است این روز را نوروزی دیگر بدانیم و با اعمال و جشن ها خود به جهانیان ثابت کنیم که از پیروان خاص آن حضرت می باشیم .

چگونه این روز را جشن بگیریم؟

تغییر در اخلاق از روز مبعث به بعد

یکی از خصوصیات اخلاقی حضرت محمد صلی الله علیه و آله مهربانی و عطوفت در برخورد با خانواده و کودکان و یارانشان و

حتی دشمنانشان بود . اهل سیره نوشته اند : پیامبر خدا در خانه خویش خدمتکار اهل خود بود , گوشت را تکه تکه مى کرد و بر سفره غذاى حقیرانه مى نشست , بز خود را مى دوشید و لباس خود را وصله مى نمود و بر شتر خود عقال مى زد و به ناقه خود علف مى داد , با خدمتکار منزل آرد را آسیاب مى کرد و خمیر مى ساخت. چه خوب است که در این روز کمی از شیوه ی اخلاقی پیامبر اسلام الگو بگیریم و به گونه ای رفتار کنیم که اعضای خانواده متوجه تغییر رفتار ما در این روز بشنوند.

دید و بازدید و تبریک گفتن درروز مبعث

یکی از اهداف بعثت پیامبر تزکیه نفس بود که با توجه به این اهداف می توانیم با استعانت از پیامبر مکرم اسلام  در این روز تصمیم های مهمی اتخاذ کنیم از جمله عمل به واجبات ، ترک محرمات، کمک به یکدیگر، دور ریختن کینه و….

می توانید در این روز با سر زدن به منزل دوستان و اقوام، صله رحمی انجام دهیم و با این اقدام و شرکت در مراسم و جشن ها این روز را برای فرزندانمان خاص و ویژه نشان دهیم….

رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله درباره صله رحم می فرمایند: انَّ أعجَل الخیرِ ثواباً صلهُ الرَّحم. «الکافی، ج ۲، ص

۱۶۰» پاداش صله رحم، سریع ترین پاداش کار خیری است که به انسان می رسد.

به هر ترتیب مبعث رسول یکی از اعیاد بزرگ مسلمانان است که باید این عید را با شکوه هر چه تمام تر برگزار کنیم و اخلاق رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله را سرلوحه زندگی خود قرار دهیم چرا که بحث اخلاق پیامبر و به طبع رعایت اخلاق در جامعه اسلامی یک بحث مهم و اساسی است که باید مورد توجه لازم و کافی قرار بگیرد.

درباره ی ابوالفضل فدائی

ابوالفضل فدائی . مؤسس سایت مذهبی یاد خدا ، دبیر تاریخ ، برنامه نویس و طراح | علاقمند به تاریخ اسلام و مباحث مذهبی. || وب سایت های دیگر من : سایت سرای تاریخ www.sarayetarikh.ir || سایت آزمون آنلاین سرای تاریخ www.azmoon.sarayetarikh.ir || کتابخانه سرای تاریخ www.library.sarayetarikh.ir

همچنین ببینید

الهی! عمر خود بر باد کردم

الهی! خواندی تأخیر کردم. فرمودی تقصیر کردم. الهی!  عمر خود بر باد کردم و بر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت