خانه » سبک زندگی مهدوی » الگوی قرآنی جوان منتظر

الگوی قرآنی جوان منتظر

مقدمه :
آخرین کتاب آسمانی که در برگیرنده همه مسائل است، درباره جوان و سیمای او و ویژگی ها و مصادیقی از جوانان موفق در طول تاریخ، مطالبی بیان کرده که به برخی از آنان اشاره می شود:

۱٫ جوان بت شکن
حضرت ابراهیم(علیه السلام) یکی از چهره های قرآن است که مبارزات و مناظره های دوره های جوانی او در آخرین کتاب آسمانی جلوه های ویژه ای دارد. او با جرات، صراحت و صلابت، همراه منطق، استدلال و قدرت، انسان های زمان خود را به یکتاپرستی دعوت نموده و بت های بی فایده را با تبرش شکست و نابود کرد و تلی از چوب و سنگ به وجود آورد. مردم از همدیگر می پرسیدند: چه کسی چنین کاری را انجام داده است؟ عده ای گفتند: ما شنیده ایم جوانی بت ها را به زشتی یاد می کند و به او ابراهیم می گویند.

بت شکن جوان و قهرمان توحید، با اتهام توهین به خدایان به دربار نمرود احضار می شود و آن جا با شور جوانی، با استدلال های محکم، نمرود را مقلوب می سازد. این مبارزه حضرت ابراهیم(علیه السلام) با شرک و بت پرستی در جوانی، برای همه جوانان الگوی مناسبی در برابر زشتی های جامعه می باشد.

 1. جوان صبور
  حضرت اسماعیل (علیه السلام) وقتی به حدّ رشد رسید، پدر بزرگوارش به او گفت: من در خواب دیده ام تو را سر می برم. نظرت در این باره چیست؟ اسماعیل جوان نیز جانانه و سربلند جواب داد: ای پدر! آن چه خداوند متعال به تو امر کرده است، انجام بده؛ به خواست خداوند، من را از بردباران خواهی یافت . این فداکاری و جانبازی حضرت اسماعیل (علیه السلام) هر ساله روز عید قربان در خاطره ها و جان ها زنده می شود. آمادگی حضرت اسماعیل (علیه السلام) در مذبح توحید برای اجرای فرمان الهی، الگویی برای همه جوانان در تسلیم و صبر است.
 2. جوان پاک دامن
  حضرت یوسف (علیه السلام) که برابر خواهش های نفسانی زلیخا حاضر به معصیت نشد، بی گناه به زندان افتاد. در زندان، با تعبیر خواب دو جوان، سیمای نیکوکاری، علم، اندیشه و فراست این جوان پاک دامن بر دیگران آشکار شد. نفس ستیزی حضرت یوسف (علیه السلام) در هنگام مهیا بودن شرایط گناه، الگویی برای همه جوانان می باشد.
 3. جوان غیور
  حضرت موسی (علیه السلام) با تمام تدابیر امنیتی و سخت گیری های فرعون، پا به عرصه وجود گذاشت و دربار فرعون، محل رشد و نمو او شد. آن حضرت، در جوانی به حمایت بنی اسرائیل پرداخت؛ از این رو مجبور شد برای حفظ جانش وطنش را ترک کند. او صحرای سینا را پشت سر گذاشت و با زحمات طاقت فرسا خود را به مدین شهر شعیب پیامبر رساند. غیرت این جوان سبب شد به دختران شعیب کمک کند. او مانند دیگران، به جامعه خود بی تفاوت نبود.
 4. جوان پندپذیر
  فرزند لقمان، جوانی است که پای سخنان پدر می نشیند. لقمان حکیم، آن قدر سخنانش مهم است که خداوند متعال برخی از آنان را در قرآن کریم برای ما به یادگار نهاده است و یک سوره قرآن کریم نیز به نام او است. اما نکته مهم این است که فرزند جوانش مورد خطاب قرار گرفته و این سخنان برای همه جوانان در همه ایام آموزنده است.
 5. جوان مؤمن
  در زمان دقیانوس، هفت جوان از خانواده های محترم به خداوند متعال ایمان آوردند. آن ها برای حفظ ایمان و جان خود به ترک وطن مجبور شده و به غار پناه بردند. چون خسته بودند، همگی خوابیدند و این استراحت، ۳۰۹ سال به طول انجامید. مبارزه این جوانان با کفر و هجرت برای حفظ ایمان خود، الگویی برای همه جوانان است.
  شایان ذکر است که در قرآن کریم، درباره جوان و روحیه جوان تعبیرات شابّ فتی و فتیه را به کار برده است که معادل فارسی آن جوانمردی است؛ از این رو اگر اصحاب کهف به لحاظ سن هم جوان نبودند؛ ولی از قلب جوان و روحیه جوانمردی که از حالات جوانان است بهره کامل داشتند. نمونه تاریخی آن، عمرو بن حمق خزاعی است. وی در دوران جوانی، به پیامبر آب آشامیدنی داد. پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلم) بعد از آشامیدن آب در حق او چنین دعا کرد: خدایا او را از جوانی بهره مند ساز! . در اثر این دعا، او تا سن هشتاد سالگی روحیه جوانی داشت و در صحنه های نبرد در رکاب امیرمؤمنان (علیه السلام) مانند سایر جوانان می درخشید.

نتیجه :
نزد اکثر انسان ها، جوانی مرحله ای خاص از سن و سال است؛ اما جوانی به روح بشر مربوط است. شخصی که از لحاظ جسمی پیر است، می تواند از نظر روحی جوان باشد.

 منبع :mahdi313.com

مقدمه : آخرین کتاب آسمانی که در برگیرنده همه مسائل است، درباره جوان و سیمای او و ویژگی ها و مصادیقی از جوانان موفق در طول تاریخ، مطالبی بیان کرده که به برخی از آنان اشاره می شود: ۱٫ جوان بت شکن حضرت ابراهیم(علیه السلام) یکی از چهره های قرآن است که مبارزات و مناظره های دوره های جوانی او در آخرین کتاب آسمانی جلوه های ویژه ای دارد. او با جرات، صراحت و صلابت، همراه منطق، استدلال و قدرت، انسان های زمان خود را به یکتاپرستی دعوت نموده و بت های بی فایده را با تبرش شکست و نابود کرد و تلی از چوب و سنگ به وجود آورد. مردم از همدیگر می پرسیدند: چه کسی چنین کاری را انجام داده است؟ عده ای گفتند: ما شنیده ایم جوانی بت ها را به زشتی یاد می کند و به او ابراهیم می گویند. بت شکن جوان و قهرمان توحید، با اتهام توهین به خدایان به دربار نمرود احضار می شود و آن جا با شور جوانی، با استدلال های محکم، نمرود را مقلوب می سازد. این مبارزه حضرت ابراهیم(علیه السلام) با شرک و بت پرستی در جوانی، برای همه جوانان الگوی مناسبی در برابر زشتی های جامعه می باشد. جوان صبور حضرت اسماعیل (علیه السلام) وقتی به حدّ رشد رسید، پدر بزرگوارش به او گفت: من در خواب دیده ام تو را سر می برم. نظرت در این باره چیست؟ اسماعیل جوان نیز جانانه و سربلند جواب داد: ای پدر! آن چه خداوند متعال به تو امر کرده است، انجام بده؛ به خواست خداوند، من را از بردباران خواهی یافت . این فداکاری و جانبازی حضرت اسماعیل (علیه السلام) هر ساله روز عید قربان در خاطره ها و جان ها زنده می شود. آمادگی حضرت اسماعیل (علیه السلام) در مذبح توحید برای اجرای فرمان الهی، الگویی برای همه جوانان در تسلیم و صبر است. جوان پاک دامن حضرت یوسف (علیه السلام) که برابر خواهش های نفسانی زلیخا حاضر به معصیت نشد، بی گناه به زندان افتاد. در زندان، با تعبیر خواب دو جوان، سیمای نیکوکاری، علم، اندیشه و فراست این جوان پاک دامن بر دیگران آشکار شد. نفس ستیزی حضرت یوسف (علیه السلام) در هنگام مهیا بودن شرایط گناه، الگویی برای همه جوانان می باشد. جوان غیور حضرت موسی (علیه السلام) با تمام تدابیر امنیتی و سخت گیری های فرعون، پا به عرصه وجود گذاشت و دربار فرعون، محل رشد و نمو او شد. آن حضرت، در جوانی به حمایت بنی اسرائیل پرداخت؛ از این رو مجبور شد برای حفظ جانش وطنش را ترک کند. او صحرای سینا را پشت سر گذاشت و با زحمات طاقت فرسا خود را به مدین شهر شعیب پیامبر رساند. غیرت این جوان سبب شد به دختران شعیب کمک کند. او مانند دیگران، به جامعه خود بی تفاوت نبود. جوان پندپذیر فرزند لقمان، جوانی است که پای سخنان پدر می نشیند. لقمان حکیم، آن قدر سخنانش مهم است که خداوند متعال برخی از آنان را در قرآن کریم برای ما به یادگار نهاده است و یک سوره قرآن کریم نیز به نام او است.…

امتیاز کاربران: اولین نفر باشید !
۰ bigtheme

درباره ی ابوالفضل

ابوالفضل هستم ، دانشجوی دانشگاه فرهنگیان ، و سعی دارم که در این سایت بیشتر مطالب مذهبی و...قرار بدهم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت