خانه / مجله الکترونیکی / آموزشی / فضایل نماز صبح در کلام ائمه اطهار

فضایل نماز صبح در کلام ائمه اطهار

نماز صبح مشهود ملائک است

 

در روایات اسلامی آمده که: نماز صبح از میان نمازها این امتیاز دارد که ملائکه شب و ملائکه روز آن را مشاهده می کنند.زیرا نماز صبح اگر در اول وقت خود انجام شود دقیقاً در لحظه ای انجام شده است که ملائکه شب جای خود را به ملائکه روز می دهند. و هر دو گروه از فرشتگان شاهد اقامه آن خواهند بود، بنابراین نماز صبح که در اول وقت خوانده شود در دو پرونده ثبت می شود.

رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلّم) فرمود:

«لان اصلی الصبح فی جماعه احب الیَّ من ان اصلّی لیلتی حتی اصبح»

اگر نماز صبح را به جماعت بخوانم، در نظرم محبوب تر از عبادت و شب زنده داری تا صبح است.

 

امام علی (علیه السلام) فرمود:

«من صلی الفجر فی جماعه رفعت فی صلاه الابرار و کتب یومئذ فی وفد المتقین»

کسی که نماز صبح را به جماعت بخواند، نمازش در میان نماز نیکان بالا برده می شود و آن روز [نامش] در جرگه پارسایان نوشته شود.

 

امام صادق (علیه السلام) از رسول خدا نقل می کند که فرمود:

«من صلّی الغداه و العشاء الاخره فی جماعه فهو فی ذمه، فمن ظلمه فانما یظلم الله و من حقره فانما یحقر الله عزوجل»

هر کسی نماز صبح و عشا را با جماعت به جا آورد، در تحت نگهبانی و ذمه خدا قرار می گیرد و هر کس به او ستم کند، گویا خدا را ستم کرده است و هر کسی او را تحقیر کند، همانا خدا را تحقیر کرده است.

 

رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلّم) فرمود:

کسی که نماز صبح نخواند قرآن از او بیزار است.

(اسرار الصلوه/ص۳۴)

 

رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلّم) فرمود:

هنگامی که آفتاب طلوع کرد مثل اینکه بر شاخ های شیطان طلوع می کند. پروردگارم، مرا امر نموده که قبل از طلوع خورشید و قبل از آنکه کافر برای آفتاب سجده کند، نماز صبح بخوانم تا آنکه امتم برای خداوند، سجده نمایند و زود به جای آوردن آن، در پیشگاه خداوند محبوب تر است. این نمازی است که ملائکه شب و روز شاهد آن می باشند.

(وسائل الشیعه، ج۳، ص۹، ح۷)

 

امام صادق (علیه السلام) فرمود:

«فاذا صلی العبد صلاه الصبح مع طلوع الفجر اثبتت له مرتینتثبتها ملائکه اللیل و ملائکه النهار»

پس هرگاه نمازگزار نماز صبح را با طلوع فجر به جای آورد دو مرتبه برای اونوشته می شود، هم فرشته صبح و هم فرشته شب می نویسند. (نماز صبح را فرشته روز و فرشته شب هر دو مشاهده می کنند)

(ثواب الاعمال ، ص ۶۲)

 

رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلّم) فرمود:

«من صلّی الفجر فی جماعه ثم جلس یذکر الله عزوجل حتی تطلع الشمس کان له فی الفردوس سبعون درجه»

هر کس نماز صبح را با جماعت بخواند و سپس تا طلوع خورشید به ذکر خدا مشغول باشد، خداوند در بهشت هفتاد درجه به او می دهد.

(وسائل الشیعه ، ص۳۷۳، ح۱۱)

 

رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلّم) فرمود:

«ولو علموا الفضل الذی فیهما (صلاه الغداه و العشاء) لاتوهما و لو حبوا»

اگر بدانند فضیلت خواندن نماز صبح و عشا [با جماعت] را، به (سوی) آن می آیند هر چند با زانوها و دست ها باشد مانند راه رفتن کودک با نشستنگاه خود.

 

 

گردآوری:  بیتوته

نماز صبح مشهود ملائک است   در روایات اسلامی آمده که: نماز صبح از میان نمازها این امتیاز دارد که ملائکه شب و ملائکه روز آن را مشاهده می کنند.زیرا نماز صبح اگر در اول وقت خود انجام شود دقیقاً در لحظه ای انجام شده است که ملائکه شب جای خود را به ملائکه روز می دهند. و هر دو گروه از فرشتگان شاهد اقامه آن خواهند بود، بنابراین نماز صبح که در اول وقت خوانده شود در دو پرونده ثبت می شود. رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلّم) فرمود: «لان اصلی الصبح فی جماعه احب الیَّ من ان اصلّی لیلتی حتی اصبح» اگر نماز صبح را به جماعت بخوانم، در نظرم محبوب تر از عبادت و شب زنده داری تا صبح است.   امام علی (علیه السلام) فرمود: «من صلی الفجر فی جماعه رفعت فی صلاه الابرار و کتب یومئذ فی وفد المتقین» کسی که نماز صبح را به جماعت بخواند، نمازش در میان نماز نیکان بالا برده می شود و آن روز [نامش] در جرگه پارسایان نوشته شود.   امام صادق (علیه السلام) از رسول خدا نقل می کند که فرمود: «من صلّی الغداه و العشاء الاخره فی جماعه فهو فی ذمه، فمن ظلمه فانما یظلم الله و من حقره فانما یحقر الله عزوجل» هر کسی نماز صبح و عشا را با جماعت به جا آورد، در تحت نگهبانی و ذمه خدا قرار می گیرد و هر کس به او ستم کند، گویا خدا را ستم کرده است و هر کسی او را تحقیر کند، همانا خدا را تحقیر کرده است.   رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلّم) فرمود: کسی که نماز صبح نخواند قرآن از او بیزار است. (اسرار الصلوه/ص۳۴)   رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلّم) فرمود: هنگامی که آفتاب طلوع کرد مثل اینکه بر شاخ های شیطان طلوع می کند. پروردگارم، مرا امر نموده که قبل از طلوع خورشید و قبل از آنکه کافر برای آفتاب سجده کند، نماز صبح بخوانم تا آنکه امتم برای خداوند، سجده نمایند و زود به جای آوردن آن، در پیشگاه خداوند محبوب تر است. این نمازی است که ملائکه شب و روز شاهد آن می باشند. (وسائل الشیعه، ج۳، ص۹، ح۷)   امام صادق (علیه السلام) فرمود: «فاذا صلی العبد صلاه الصبح مع طلوع الفجر اثبتت له مرتینتثبتها ملائکه اللیل و ملائکه النهار» پس هرگاه نمازگزار نماز صبح را با طلوع فجر به جای آورد دو مرتبه برای اونوشته می شود، هم فرشته صبح و هم فرشته شب می نویسند. (نماز صبح را فرشته روز و فرشته شب هر دو مشاهده می کنند) (ثواب الاعمال ، ص ۶۲)   رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلّم) فرمود: «من صلّی الفجر فی جماعه ثم جلس یذکر الله عزوجل حتی تطلع الشمس کان له فی الفردوس سبعون درجه» هر کس نماز صبح را با جماعت بخواند و سپس تا طلوع خورشید به ذکر خدا مشغول باشد، خداوند در بهشت هفتاد درجه به او می دهد. (وسائل الشیعه ، ص۳۷۳، ح۱۱)   رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلّم) فرمود: «ولو علموا الفضل الذی فیهما…

امتیاز کاربران: ۴٫۸۵ ( ۱ رای)
۰ bigtheme

درباره ی ابوالفضل فدائی

ابوالفضل فدائی . مؤسس سایت مذهبی یاد خدا ، دبیر تاریخ ، برنامه نویس و طراح | علاقمند به تاریخ اسلام و مباحث مذهبی. || وب سایت های دیگر من : سایت سرای تاریخ www.sarayetarikh.ir || سایت آزمون آنلاین سرای تاریخ www.azmoon.sarayetarikh.ir || کتابخانه سرای تاریخ www.library.sarayetarikh.ir

همچنین ببینید

عرش برین خورد زمین

عرش برین خورد زمین با زمین خوردنت امروز زمین خورد زمین آسمان خورد زمین عرش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت