خانه / امام زمان (عج) / مسأله طول عمر امام زمان(عج الله تعالی فرجه الشریف)

مسأله طول عمر امام زمان(عج الله تعالی فرجه الشریف)

مقدمه:

بنا بر مباحثی که در رابطه با طول عمر امام زمان (عج الله تعالی فرجه الشریف) مطرح شده باید گفت که، مسئله طول عمر چه یک امر خارق العاده و به قدرت و مشیت الهی باشد چنان که خداوند قادر بر این کار است. و یا این که از شاخه های مسأله عمومی تری به نام حیات باشد که حقیقت و ماهیت آن هنوز بر بشر مجهول مانده،[۱] و یا بنابر نظر دانش امروزی، دلیلی نمی بینند که امکان عمر طولانی را از جنبه نظری نفی کند، و از نظر علمی عقب انداختن پیری، امری کاملا ممکن می باشد و جسم انسان برای سالیان دراز، دارای قابلیت حیات و بقا دانسته شده[۲]؛ علاو بر این مطالب، بر اساس آیات قرآن کریم که وحی الهی و کتاب آسمانی است و مطالب آن از نظر علمی به اثبات رسیده، مسئله طول عمر امری است ممکن و شدنی که در برخی از آیات قرآن کریم به آن پرداخته شده است. نوشتار حاضر به این موضوع اختصاص دارد.

 مسئله طول عمر انسان از نگاه قرآن کریم 

( وَ لَقَدْ أَرْسَلْنا نُوحاً إِلی قَوْمِهِ فَلَبِثَ فیهِمْ أَلْفَ سَنَهٍ إِلاَّ خَمْسینَ عاماً فَأَخَذَهُمُ الطُّوفانُ وَ هُمْ ظالِمُونَ )[۳]

« و به راستی نوح را به سوی قومش فرستادیم. پس در میان آنان هزار سال، به استثنای پنجاه سال، درنگ کرد [ولی جز اندکی از مردم به سخن او گوش ندادند]. پس طوفان (قهر خداوند) آنان را در حالی که ستمگر بودند، فرا گرفت».

نکته ها:

  1. قرآن، با بیان عمر طولانی انسان های گذشته، آن را امری ممکن و شدنی خوانده است. ( أَلْفَ سَنَهٍ )
  2. تنها پیامبری که مدت رسالتش در قرآن بیان شده، حضرت نوح(علیه السلام) است. البته نهصد و پنجاه سال، مدت رسالت آن حضرت تا زمان طوفان است؛ اما مدت پیامبری ایشان پس از طوفان و سال های عمرش بیان نشده است.

۳٫عمر طولانی دادن به بشر، برای خداوند محال نیست؛ همان گونه که او حضرت مهدی(عج الله تعالی فرجه الشریف) را قرن ها زنده نگه داشته تا حکومت عدل جهانی را بر پا کند. گرچه جسم تمام مردم پس از کهولت سن فرسوده می شود، ولی آن حضرت به گفته بزرگان دین، هم چنان در چهره انسان چهل ساله ثابت است و این جای تعجب نیست.در صورت همه ما، موی ابرو و مژه ده ها سال ثابت است، در صورتی که موی سر و صورت همواره در حال تغییر و تحول است، با آن که آب و غذا و هوا و محل هر دو مو، یکی است. آری! خداوند می تواند انسانی را ثابت و دیگران را متغیر قرار دهد.

  1. گاهی پرسیده می شود که چگونه عمر بیش از هزار سال حضرت مهدی (عج الله تعالی فرجه الشریف) را باور کنیم؟

پاسخ آن است که در آیه ۲۵۹ سوره بقره می خوانیم: شخصی ـ که به گفته روایات و تفاسیر، عُزیر نام داشت ـ از کنار یک آبادی عبور می کرد که دیوارهای آن بر روی سقف هایش فرو ریخته بود و مشخص بود که مدتی طولانی از مرگ ساکنین آن جا و زمان تخریبش می گذرد. با خود گفت: «خداوند چگونه ساکنین این جا را پس از مرگشان زنده می کند؟».

خداوند در همان لحظه جان او را گرفت و پس از صد سال زنده کرد و به او گفت: «چقدر درنگ کردی؟» گفت: «یک روز یا بخشی از یک روز!» خداوند فرمود: «نه؛ بلکه صد سال است که در این جا مانده ای. به غذا و نوشیدنی خود که همراه داشتی، نگاه کن که با گذشت سال ها تغییر نکرده است. به الاغ خود نگاه کن که هیچ اثری از آن باقی نمانده است. ما زنده شدن تو را نشانه و حجتی برای مردم قرار می دهیم. اکنون به استخوان های الاغ مرده خود بنگر و ببین که چگونه آن ها را به هم پیوند می دهیم و بر آن ها گوشت می پوشانیم و زندگی دوباره به آن می بخشیم».

بنابر این آیه، غذا و نوشیدنی به مدت صد سال تغییر نکرد؛ در حالی که به طور طبیعی می بایست پس از چند روز فاسد می شد. صد سال برابر ۵۲۰۰ هفته است و خداوند غذایی که فقط یک هفته سالم می ماند را ۵۲۰۰ برابر عمر طبیعی اش سالم نگاه داشت. اکنون به سراغ عمر امام زمان(عج الله تعالی فرجه الشریف) می رویم که هنوز حتی به حد ۲۰ برابر عمر طبیعی نرسیده است. بنابراین نه دلیل عقلی بر محدود کردن عمر انسان داریم و نه عمر طولانی، چیز محالی است.

از طرفی تعجب ما از طولانی بودن عمر به خاطر مقایسه آن با خودمان و قدرت محدود خودمان است. در حالی که نمونه های دیگری از طول عمر نیز در تاریخ و طبیعت وجود دارد؛ از جمله: مدت رسالت حضرت نوح(ع) (۹۵۰ سال)، اصحاب کهف و خواب چند صدساله آن ها، عمر چندین هزارساله نوعی ماهی و برخی از درختان و…. آری! خداوندی که به استخوان، قدرت شنیدن و به پیه چشم، قدرت دیدن می دهد، می تواند عمر انسان را نیز طولانی کند.متأسفانه برخی در پذیرفتن مسائل منطقی دین، دیرباور هستند. اگر یک روزنامه خارجی گفته باشد که یک ماهی در اقیانوس اطلس پیدا شده است که سه میلیون سال عمر دارد، فوراً باور می کنند، اما اگر ۱۵۰ حدیث داشته باشیم که امام زمان(عج الله تعالی فرجه الشریف) زنده است و هزار و سی صد سال عمر دارد، می گوید: از نظر علمی نمی شود!

نتیجه:

با بررسی مسئله طول عمر انسان در آیات قرآن کریم و منابع دیگر نتیجه ای که حاصل شده این است که، خداوند قادر و متعال در قرآن کریم با بیان نمونه های از عمر طولانی برخی انسان ها این مسئله را امری ممکن و شدنی دانسته است. این در حالی است که ما شاهد نمونه های در تاریخ و طبیعت نیز هستیم که عمر آن ها به چندین هزار سال می رسد. پس مسئله طول عمر امام زمان ( عج الله تعالی فرجه الشریف) امری تعجب آور و نا ممکن نیست.

پی نوشت ها:

[۱] سوره عنکبوت، آیه ۱۴٫

[۲] ر.ک: علوی پیام، محسن، برسی طول عمر و ملاقات با امام عصر (عج)، انتشارات نصر، چاپ اول،۱۳۷۸، ص ۶۹-۷۱٫

[۳] ر.ک: زین العلی، غلامحسین، مقاله: (امام مهدی و طول عمر)، انتظار، فصل نامه علمی تخصصی ویژه امام مهدی، شماره۶، ۱۳۸۱، ص۲۳۲و ۲۴۲٫

 منبع :mahdi313.com

مقدمه: بنا بر مباحثی که در رابطه با طول عمر امام زمان (عج الله تعالی فرجه الشریف) مطرح شده باید گفت که، مسئله طول عمر چه یک امر خارق العاده و به قدرت و مشیت الهی باشد چنان که خداوند قادر بر این کار است. و یا این که از شاخه های مسأله عمومی تری به نام حیات باشد که حقیقت و ماهیت آن هنوز بر بشر مجهول مانده،[۱] و یا بنابر نظر دانش امروزی، دلیلی نمی بینند که امکان عمر طولانی را از جنبه نظری نفی کند، و از نظر علمی عقب انداختن پیری، امری کاملا ممکن می باشد و جسم انسان برای سالیان دراز، دارای قابلیت حیات و بقا دانسته شده[۲]؛ علاو بر این مطالب، بر اساس آیات قرآن کریم که وحی الهی و کتاب آسمانی است و مطالب آن از نظر علمی به اثبات رسیده، مسئله طول عمر امری است ممکن و شدنی که در برخی از آیات قرآن کریم به آن پرداخته شده است. نوشتار حاضر به این موضوع اختصاص دارد.  مسئله طول عمر انسان از نگاه قرآن کریم  ( وَ لَقَدْ أَرْسَلْنا نُوحاً إِلی قَوْمِهِ فَلَبِثَ فیهِمْ أَلْفَ سَنَهٍ إِلاَّ خَمْسینَ عاماً فَأَخَذَهُمُ الطُّوفانُ وَ هُمْ ظالِمُونَ )[۳] « و به راستی نوح را به سوی قومش فرستادیم. پس در میان آنان هزار سال، به استثنای پنجاه سال، درنگ کرد [ولی جز اندکی از مردم به سخن او گوش ندادند]. پس طوفان (قهر خداوند) آنان را در حالی که ستمگر بودند، فرا گرفت». نکته ها: قرآن، با بیان عمر طولانی انسان های گذشته، آن را امری ممکن و شدنی خوانده است. ( أَلْفَ سَنَهٍ ) تنها پیامبری که مدت رسالتش در قرآن بیان شده، حضرت نوح(علیه السلام) است. البته نهصد و پنجاه سال، مدت رسالت آن حضرت تا زمان طوفان است؛ اما مدت پیامبری ایشان پس از طوفان و سال های عمرش بیان نشده است. ۳٫عمر طولانی دادن به بشر، برای خداوند محال نیست؛ همان گونه که او حضرت مهدی(عج الله تعالی فرجه الشریف) را قرن ها زنده نگه داشته تا حکومت عدل جهانی را بر پا کند. گرچه جسم تمام مردم پس از کهولت سن فرسوده می شود، ولی آن حضرت به گفته بزرگان دین، هم چنان در چهره انسان چهل ساله ثابت است و این جای تعجب نیست.در صورت همه ما، موی ابرو و مژه ده ها سال ثابت است، در صورتی که موی سر و صورت همواره در حال تغییر و تحول است، با آن که آب و غذا و هوا و محل هر دو مو، یکی است. آری! خداوند می تواند انسانی را ثابت و دیگران را متغیر قرار دهد. گاهی پرسیده می شود که چگونه عمر بیش از هزار سال حضرت مهدی (عج الله تعالی فرجه الشریف) را باور کنیم؟ پاسخ آن است که در آیه ۲۵۹ سوره بقره می خوانیم: شخصی ـ که به گفته روایات و تفاسیر، عُزیر نام داشت ـ از کنار یک آبادی عبور می کرد که دیوارهای آن بر روی سقف هایش فرو ریخته بود و مشخص بود که مدتی طولانی از مرگ ساکنین آن جا و زمان تخریبش می گذرد. با خود گفت: «خداوند چگونه…

امتیاز کاربران: اولین نفر باشید !
۰ bigtheme

درباره ی ابوالفضل فدائی

وب سایت یاد خدا موسس : شخص من

همچنین ببینید

موضع‌گیری امام رضا(ع) در برابر مدعیان و انحرافات

مقدمه:    خداوند متعال برای هدایت بندگانش به سعادت و خوشبختی برنامه و قانونی قرار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت