خانه / اخبار / معنای امتحان در زیات‌نامه حضرت زهرا (علیهاالسلام)

معنای امتحان در زیات‌نامه حضرت زهرا (علیهاالسلام)

استفتاء:

در زیارتنامه حضرت زهرا (علیهاالسلام) آمده است: «یَا مُمْتَحَنَهُ امْتَحَنَکِ اللَّهُ الَّذِی خَلَقَکِ قَبْلَ أَنْ یَخْلُقَکِ فَوَجَدَکِ لِمَا امْتَحَنَکِ صَابِرَهً… فَإِنَّا نَسْأَلُکِ إِنْ کُنَّا صَدَّقْنَاکِ إِلاَّ أَلْحَقْتِنَا بِتَصْدِیقِنَا لَهُمَا لِنُبَشِّرَ أَنْفُسَنَا بِأَنَّا قَدْ طَهُرْنَا بِوِلاَیَتِکِ‏» (۱) منظور از امتحان چیست؟ رابطه طهارت نفس و ذوات ما با ولایت آن حضرت چیست؟

جواب آیت الله العظمی سید محمدصادق روحانی

باسمه جلت اسمائه؛ امتحان به معنای ابتلاء است، و آن حضرت ممتحنه – موردِ امتحان – قرار گرفته است. یعنی آن حضرت بعد از پدرش به وقایعی مبتلا گردید، مانند غصب حق همسرش، غصب فدک، و اذلال و آزاری که هنگام هجوم به خانه‌ اش به آن مبتلا شد. تطهیر نفس با ولایت و محبت آن حضرت (علیهاالسلام) معانی محتمل متعددی دارد. شاید واضح‌ ترین آنها تطهیر نفس از کینه خدا و رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) باشد که افرادی که محب آن حضرت نیستند به آن مبتلا می‌ شوند. آنان که محبان آن حضرت (علیهاالسلام) نیستند گاهی مبغض او هستند، و هر که مبغض او است مبغض پدرش است، و آن کسی که مبغض رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) باشد، خدا را مبغوض داشته است، و کدام پلیدی از این عظیم‌ تر است؟!

——————————————————-

۱. اى آن که خدایى که تو را خلق کرد پیش از خلقت بیازمود و در آن آزمایش بر هر گونه بلا و مصیبت تو را شکیبا و بردبار گردانید… پس ما درخواست مى‏ کنیم هرگاه که مصدق و مؤمن به شما هستیم که ما را به واسطه این تصدیق به رسول و وصیش خدا به شما ملحق فرماید تا به ما مژده رسد که به واسطه دوستى شما ما را از گناهان پاک سازد.

منبع : کتاب فضایل و مصائب حضرت زهرا سلام الله علیها (پرسش و پاسخ های اعتقادی از آیت الله العظمی روحانی)
استفتاء: در زیارتنامه حضرت زهرا (علیهاالسلام) آمده است: «یَا مُمْتَحَنَهُ امْتَحَنَکِ اللَّهُ الَّذِی خَلَقَکِ قَبْلَ أَنْ یَخْلُقَکِ فَوَجَدَکِ لِمَا امْتَحَنَکِ صَابِرَهً... فَإِنَّا نَسْأَلُکِ إِنْ کُنَّا صَدَّقْنَاکِ إِلاَّ أَلْحَقْتِنَا بِتَصْدِیقِنَا لَهُمَا لِنُبَشِّرَ أَنْفُسَنَا بِأَنَّا قَدْ طَهُرْنَا بِوِلاَیَتِکِ‏» (۱) منظور از امتحان چیست؟ رابطه طهارت نفس و ذوات ما با ولایت آن حضرت چیست؟ جواب آیت الله العظمی سید محمدصادق روحانی باسمه جلت اسمائه؛ امتحان به معنای ابتلاء است، و آن حضرت ممتحنه - موردِ امتحان - قرار گرفته است. یعنی آن حضرت بعد از پدرش به وقایعی مبتلا گردید، مانند غصب حق همسرش، غصب فدک، و اذلال و آزاری که هنگام هجوم به خانه‌ اش به آن مبتلا شد. تطهیر نفس با ولایت و محبت آن حضرت (علیهاالسلام) معانی محتمل متعددی دارد. شاید واضح‌ ترین آنها تطهیر نفس از کینه خدا و رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) باشد که افرادی که محب آن حضرت نیستند به آن مبتلا می‌ شوند. آنان که محبان آن حضرت (علیهاالسلام) نیستند گاهی مبغض او هستند، و هر که مبغض او است مبغض پدرش است، و آن کسی که مبغض رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) باشد، خدا را مبغوض داشته است، و کدام پلیدی از این عظیم‌ تر است؟! ------------------------------------------------------- ۱. اى آن که خدایى که تو را خلق کرد پیش از خلقت بیازمود و در آن آزمایش بر هر گونه بلا و مصیبت تو را شکیبا و بردبار گردانید... پس ما درخواست مى‏ کنیم هرگاه که مصدق و مؤمن به شما هستیم که ما را به واسطه این تصدیق به رسول و وصیش خدا به شما ملحق فرماید تا به ما مژده رسد که به واسطه دوستى شما ما را از گناهان پاک سازد. منبع : کتاب فضایل و مصائب حضرت زهرا سلام الله علیها (پرسش و پاسخ های اعتقادی از آیت الله العظمی روحانی)

امتیاز کاربران: اولین نفر باشید !
۰ bigtheme

درباره ی ابوالفضل فدائی

ابوالفضل فدائی . مؤسس سایت مذهبی یاد خدا ، دبیر تاریخ ، برنامه نویس و طراح | علاقمند به تاریخ اسلام و مباحث مذهبی. || وب سایت های دیگر من : سایت سرای تاریخ www.sarayetarikh.ir || سایت آزمون آنلاین سرای تاریخ www.azmoon.sarayetarikh.ir || کتابخانه سرای تاریخ www.library.sarayetarikh.ir

همچنین ببینید

زندانی کردن بدهکار غیرمتمکن شرعی نیست

آیت الله شبیری زنجانی: زندانی کردن بدهکار غیرمتمکن شرعی نیست قم – یکی از مراجع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت